„Praca z uzależnionymi z Ośrodka Rehabilitacji w Pałęgach”
projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII „Promocja integracji społecznej”, Działanie 7.2 – Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej, Poddziałanie 7. 2. 1 Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym

Projekt realizowany na podstawie umowy ze Świętokrzyskim Biurem Rozwoju Regionalnego w Kielcach

Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Opublikowano: 18.06.2012

Czerwiec, to miesiąc ciepły, słoneczny, promienny, zachęcający do spacerów, spędzania czasu na świeżym powietrzu. My wykorzystaliśmy piękna pogodę i udaliśmy się w plener Najpierw wycieczka i poszukiwanie miejsca, które by nam się podobało, wywarło na nas największe wrażenie, zauroczyło, warte było uwietrznienia na rysunku. Gdy je znaleźliśmy, rozlokowaliśmy się na trawie i wzięliśmy się do pracy. Na papierze artystycznym , przy użyciu ołówków o różnej twardości(od 5B poprzez HB aż po 5H) powstały prace przedstawiające widok polskiej wsi. Musieliśmy uwzględnić perspektywę, wziąć pod uwagę co warto naszkicować, a co lepiej ominąć, jaki fragment pejzażu najbardziej nas zauroczył, bo przecież nie mogliśmy narysować wszystkiego….i tak minęła nam 1 część naszego spotkania ze sztuką. Nauczyliśmy się na niej:

 

  • wyboru kompozycji,
  • uwzględniania perspektywy,
  • jak posługiwać się różnej grubości ołówkami,
  • cieniowania i waloru

 

Druga część naszego czerwcowego spotkania miała miejsce przed naszym Ośrodkiem. Przeprowadziliśmy Happening, czyli – zorganizowane wydarzenie o charakterze artystycznym, ograniczone czasowo, mające swoją dramaturgię, tworzącą logiczną narrację, lub zestaw znaków: haseł, obrazów, gestów, przedmiotów, postaci w przestrzeni. Happening charakteryzuje się bezpośredniością, otwartością formalną, często z elementami improwizacji aktywizujące widza, często jako wyraz nieskrępowanej ekspresji twórczej, i otwarcia formuły dzieła, wprowadzenia akcji w czasie (happening wywodzący się z plastyki). W swoim przebiegu może być połączeniem akcji – czynności z przedmiotami, obiektami (często specjalnie do tego celu spreparowanymi), wytwarzaniem dźwięków. Happening może wynikać również ze specyfiki miejsca (np: anektowanie elementów natury) itp.

 

Nasz happening zatytułowany był „Drzewo-mój totem, gdzie wg teorii psychologicznej- totem , to wizerunek zewnętrznej duszy. Najpierw każdy z uczestników wybrał sobie odpowiednie drzewo, które mu się najbardziej podobało, potem przy użyciu bezbarwnej tapety do malowania obwiązywał je do wysokości ok.2 metrów. Następnie przy użyciu materiałów malarskich, które zgromadziliśmy do tej pory, czyli: farb akrylowych, temperowych, pasteli, farb do szkła, bibuły, serwetek oraz zakupionych taśm malarskich i sznurka przystąpiliśmy do symbolicznego ustrajania naszych drzewiastych totemów. Powstały kolorowe totemy, które na zakończenie połączone przez nas zostały sznurem do bielizny, aby stworzyć różnorodną całość.

 

Nasze cele, które osiągnęliśmy to:

 

  1. poznanie nowych pojęć: happening oraz totem,
  2. wykorzystywanie resztek materiałów plastycznych,
  3. praca razem-ale osobno.

 

Prowadząca Magdalena Michalec